Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Tadeusza Kościuszki w Ryczowie

22. Jubileusz

Utworzono dnia 19.12.2017, 13:37

        13 grudnia, w rocznicę ogłoszenia stanu wojennego, Szkoła w Ryczowie świętowała jubileusz 180-lecia.  Tak więc społeczność  dzisiejszego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nie tylko z szacunkiem i uznaniem spojrzała we własną przeszłość, przywołując założyciela szkoły, ks. Jana Biedrończyka, jego następców  tworzących jubilatkę przez kolejne lata, ale również oddała hołd tym, którzy przed kilkudziesięciu laty walczyli   o wolną ojczyznę.

        Przygotowania do jubileuszu obejmowały wiele inicjatyw przybliżających rocznicę ogłoszenia stanu wojennego: konkurs plastyczny pt. „Stan wojenny – pamiętamy” i literacki na wywiad dokumentalny. Przedsięwzięciem wymagającym zaangażowania wielu pracowników szkoły okazała się również jubileuszowa publikacja pt. „Placówka oświatowa w ostatniej dekadzie Polski Ludowej oraz w latach 2012-2017. Na 180-lecie Szkoły w Ryczowie (1837-2017)” sfinansowana przez Wójta Gminy Spytkowice pana Mariusza Krystiana. Z okazji jubileuszu nawiązano  również współpracę z Okręgowym Odziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Dzięki temu w placówce można obejrzeć wystawę pt. „Stan wojenny – spojrzenie po 20 latach”. Kolejna wystawa z prywatnych zbiorów Zygmunta Krausa, wadowickiego kolekcjonera, pt. „Stan wojenny. Pamiętamy!” prezentowała np. oryginalne wydawnictwa drugiego obiegu z okresu PRL-u czy oryginalny powielacz. Tę wystawę przez miesiąc można jeszcze obejrzeć w bibliotece w Spytkowicach. 

        13 grudnia – w dzień wolny od zajęć dydaktycznych - uczniowie wysłuchali wykładów i prelekcji dotyczących stanu wojennego prowadzonych przez ks. prof. Andrzeja Zwolińskiego, prof. Andrzeja Nowakowskiego i  Agnieszkę Wawro – nauczyciela historii. Następnie  uczestnicy uroczystego przemarszu ze szkoły do kościoła zatrzymali się na parafialnym cmentarzu, by złożyć kwiaty na grobie założyciela szkoły – ks. Jana Biedrończyka.  Wspólnie z zaproszonymi gośćmi, wśród których znaleźli się m. in.: Halina Cimer, Małopolski Wicekurator Oświaty; Maria Nitka, dyrektor Kuratorium Oświaty  w Krakowie, Delegatura w Wadowicach; Andrzej Nowakowski, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego; Mariusz Krystian, Wójt Gminy Spytkowice; Jerzy Piórowski, przewodniczący Rady Gminy Spytkowice; radni i sołtysi wsi, pani Elżbieta Monica – przewodnicząca GKRPA w Spytkowicach, przedstawiciele lokalnych organizacji     i   stowarzyszeń – KWG w Ryczowie – pani Janina Koterwas,  KGW  w Półwsi - pani  Bożena  Jenczała, OSP  w  Ryczowie – pan  Bogdan  Suślik i  Półwsi – pan  Paweł Kozioł, emerytowani pracownicy oraz  przedstawiciele Rady Rodziców uczestniczyli w uroczystej koncelebrowanej mszy św. w intencji szkoły. 

             Dyrektor szkoły, Dorota Fryc-Piętak, w imieniu społeczności szkolnej podziękowała za zaangażowanie i wyraziła wdzięczność wobec wszystkich, którzy placówkę tworzyli i wspierają jej działania dzisiaj. Swoje słowa kierowała nie tylko do władz oświatowych, ale przede wszystkim do samorządu lokalnego na czele z Wójtem Gminy Mariuszem Krystianem, jak również do rodziców, pracowników szkoły i uczniów.  Ważny  i ostatni punkt jubileuszu stanowiła patriotyczna akademia pt. „Nasze drogi do wolności”. Odbiorcy mogli nie tylko usłyszeć przysięgę Tadeusza Kościuszki na krakowskim rynku, przypomnieć sobie drogę Polski do odzyskania niepodległości, ale również podziwiać talenty recytatorskie, taneczne i wokalne uczniów szkoły. Należy docenić zaangażowanie występujących przed publicznością młodych artystów, szczególnie tych, którzy nie bacząc na dokuczliwie przeziębienie czy gorączkę deklamowali, tańczyli   i śpiewali. 

 uczestnik

Godło Polski

ZOBACZ


Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Ważne strony