Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Tadeusza Kościuszki w Ryczowie

3. O rejsie dla Niepodległej

Utworzono dnia 20.09.2018, 21:47

         Spotkanie z panem Jakubem Burzyńskim uczestnikiem rejsu Daru Młodzieży na stulecie odzyskania Niepodległości

          20 maja 2018 roku legendarny żaglowiec Dar Młodzieży wyruszył z Portu Gdynia, żeby opłynąć świat w ramach Rejsu Niepodległości.  Ta data nie była przypadkowa, pomysłodawcy chcieli w ten sposób uczcić stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

             Żaglowiec w trakcie rejsu odwiedza 22 porty zlokalizowane w 18 krajach. Na trasie Daru Młodzieży ważnym punktem będą obchody Światowych Dni Młodzieży zaplanowane na styczeń 2019 r. w Panamie. Na każdym kolejnym przystanku odbywają się wydarzenia związane z promocją naszego kraju oraz odzyskania przez Polskę niepodległości. Załogę Daru Młodzieży tworzy również młodzież  – laureaci konkursu oraz uczniowie i studenci szkół morskich, łącznie prawie 1 000 osób. Rejs ten nawiązuje symbolicznie do historycznego rejsu Daru Pomorza, który opłynął świat w latach 1934-1935.Organizatorami wyprawy są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademia Morska w Gdyni, a także Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. 

           19 września br. naszą szkołę w Ryczowie odwiedził uczestnik tego rejsu, pan Jakub Burzyński, student Akademii Morskiej w Gdyni. Uczniowie wielu klas z zainteresowaniem wysłuchali i obejrzeli relację z jego pobytu na Darze Młodzieży. Dowiedzieli się nie tylko o idei wyprawy, jej trasie i czasie trwania, ale również mogli obejrzeć wiele filmowych relacji z codziennych zajęć na statku. Dzięki opowieściom pana Jakuba opłynęli Afrykę, zaczynając od Teneryfy, przez Dakar w Senegalu do Kapsztadu w RPA – tam bowiem kończył się etap, w którym brał udział nasz gość. Każdy portowy przystanek był okazją nie tylko do promowania Polski, ale również poznawania innych narodów, kultur,  zawierania znajomości i wspólnego spędzania czasu. Duże wrażenie pozostawiła relacja z meczu piłkarskiego rozegranego w Dakarze między rejsową reprezentacją Polski a młodymi zawodnikami z Senegalu.

             Na zakończenie spotkania uczniowie chętnie zadawali pytania związane z rejsem, a także cieszyli się z otrzymanej pamiątki pochodzącej z Daru Młodzieży – fragmentu żagla.  Pan Jakub zachęcał młodych słuchaczy do odwagi, by mieć marzenia i je realizować. Wyprawa stworzyła  także możliwości, aby przekonać się o słuszności słów,   jakie do młodych żeglarzy wypływających w rejs wypowiedział 20 maja emerytowany kapitan żeglugi morskiej Zbigniew Sulatycki: „Możecie się różnić, ale na statku jesteście razem, w ojczyźnie jesteśmy wszyscy razem. Kochajmy się i szanujmy!” To przecież najlepszy sposób na świętowanie Niepodległości!

Godło Polski

ZOBACZ


Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Ważne strony