Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Tadeusza Kościuszki w Ryczowie

69. Tobie, Polsko! Dzień Żołnierzy Wyklętych

Utworzono dnia 12.03.2023, 20:49

Tobie, Ojczyzno!

Dzień Żołnierzy Wyklętych

W ramach wychowania patriotycznego, 9 marca 2023 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ryczowie, odbyło się spotkanie młodzieży najstarszych klas szkoły podstawowej z Łukaszem Płatkiem, historykiem Instytutu Pamięci Narodowej, Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Krakowie.   

          Pedagodzy ZSP w Ryczowie dbają o historyczną pamięć uczniów i wychowanków. Świętujemy w naszej szkole rocznice: wybuchu II wojny światowej, rozpoczęcia agresji Związku Radzieckiego na Polskę – 17 września, Dzień Odzyskania Niepodległości – 11 listopada, wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, 13 grudnia, Dzień Żołnierzy Wyklętych, 1 marca, Święto Patrona Szkoły – 24 marca, Święto Chrztu Polski - 14 kwietnia, rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.

W ramach długoletniej współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej zaprosiliśmy społeczność szkolną i środowisko lokalne do obejrzenia  wystaw:

O Orła w Koronie. Zgrupowanie Partyzanckie „Błyskawica”. Ekspozycja przybliżała postać Józefa Kurasia, żołnierza wyklętego,Symbole narodowe,

Ojcowie Niepodległości,

586 dni stanu wojennego.  

        Kolejnym owocem współpracy była prelekcja Łukasza Płatka, historyka IPN OBEN w Krakowie na temat żołnierzy wyklętych, 9 marca 2023 r. W spotkaniu uczestniczyły klasy 7 i 8 szkoły podstawowej.

        Jak wspomniał Łukasz Płatek, trudno dziś młodzieży mówić o żołnierzach wyklętych i ich postawie honoru, oddania życia za Polskę, skoro dzisiaj nikt bezinteresownie dla Ojczyzny nie umiera. Prelegent po krótce przedstawił młodzieży cichociemnych, żołnierzy konspiracyjnej Armii Krajowej, żołnierzy wyklętych, ich ideały, życie, dramat losu po zakończeniu II wojny światowej. Żołnierze wyklęci umierali za Ojczyznę z rąk władzy ludowej z okrzykiem na ustach: Niech żyje Polska lub Tobie, Ojczyzno!

        Dobrym pomysłem okazało się zaprezentowanie filmu animowanego pt. Wojenna Odyseja Antka Srebrnego 1939-1946. Na partyzanckich ścieżkach 1946. Dzięki komiksowi młodzież mogła poznać przygody tytułowego bohatera i jego przyjaciół w zawiłych czasach powojennej Polski. Bohaterowie komiksu otrzymują od gen. Stanisława Maczka zadanie udania się do opanowanej przez Sowietów Polski, gdzie mają rozkaz nawiązać kontakt z ppłk. Antonim Olechnowiczem „Pohoreckim”-komendantem eksterytorialnego Okręgu Wileńskiego AK. Misja od początku obfituje w niebezpieczne i nieprzewidziane zdarzenia – na drodze obydwu bohaterów staje Timur – stary wróg Antka jeszcze z łagru, teraz w nowej roli oficera NKWD ścigającego polskich konspiratorów. Uczniowie z filmu animowanego poznają również Inkę – Danutę Siedzikównę sanitariuszkę na służbie, żołnierza wyklętego.

        Zajęcia zakończyły się pytaniem Łukasza Płatka do uczniów: „Czym jest dzisiaj patriotyzm?” Ku radości pedagogów padały od młodych odpowiedzi: Patriotyzm dzisiaj to wywieszenie flagi, rzetelna nauka, dobre oceny, pamięć o rocznicach państwowych, zapalenie znicza na grobach poległych żołnierzy, płacenie podatków.

Dorota Fryc-Piętak

Godło Polski

ZOBACZ


Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Ważne strony