Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Tadeusza Kościuszki w Ryczowie

48.Teatrzyk kukiełkowy w oddziałach zerowych

Utworzono dnia 05.05.2017, 08:41

       … ale to nie koniec naszych przygód z teatrem w tym tygodniu. We środę, 28.04.2017 r., gościliśmy panią Teresę Ogiegło, wieloletnią opiekunkę dziecięcego teatrzyku „Tyci – Tyci”. A oto kilka słów o niej:

        – Teresa Ogiegło – gospodarz klubu „RUCH” w latach 1966-1990, animatorka życia kulturalnego w Woźnikach, uzdolniona organizatorka i reżyser, twórczyni zespołu „TYCI-TYCI”, Teatru „Przy Kawie”     i zespołu śpiewaczego KGW „Woźniczanki”, „Zasłużony Działacz Kultury”, odznaczona „Medalem 40-lecia PRL”, laureatka wielu nagród i wyróżnień w konkursach dla krzewicieli wiedzy o teatrze oraz społecznych wychowawców młodzieży; … i o prowadzonym przez nią 35 lat teatrzyku „Tyci – Tyci”:

        W kwietniu 1979 roku pani Teresa Ogiegło, prowadząca od 1966 r. Klub Prasy i Książki „RUCH” w Woźnikach, założyła tu dziecięcy teatr lalkowy, który przyjął później nazwę „TYCI-TYCI”. Zespół zadebiutował wówczas spektaklem p.n. „O Wiewiórce Łupiskórce”. Debiut był nadzwyczaj udany, bowiem występy małych aktorów z Woźnik przyniosły kolejne nagrody.  

        Sukcesy stały się zachętą do dalszej twórczej pracy na scenie. Opiekunka zespoły podnosi swoje reżyserskie kwalifikacje korzystając z kursów oraz instruktażowych konferencji. Z pomocą w przygotowaniu elementów scenografii pospieszył małżonek p. Teresy – Stanisław, zaś w opracowaniu lalek i kostiumów pp. Józef i Maria Ogiegłowie – mieszkańcy Woźnik. Pan Józef Ogiegło, uzdolniony plastyk, członek wadowickiego Klubu Pracy Twórczej „Beskidnicy”, był projektodawcą i wykonawcą większością lalkowych postaci, rekwizytów oraz dekoracji scenicznych. W plastycznym opracowaniu każdego spektaklu uczestniczyli także jego młodociani wykonawcy, co stanowiło dodatkowy element edukacji w dziedzinie teatru.

        Zespół „TYCI-TYCI” wykorzystywał do swoich scenicznych realizacji kilka rodzajów lalek, występował także na tzw. „żywym planie”, czyli z własną mimiką i gestem aktorów. W ciągu ponad 25-ciu lat istnienia jego liczebność sięgała od 16 do 24 osób, a uczestnikami tej formy działalności kulturalnej stało się ponad 90 młodych ludzi.

       Woźnicki teatr zaprezentował 24 różnorodne widowiska, z których największym powodzeniem cieszyły się: „Tańcowała nie umiała”, „Kopciuszek”, „O Wiewiórce Łupiskórce” i „Lis Przechyra”. Z tym repertuarem wystąpił na 26 przeglądach i festiwalach.

         Mimo swoich 82 lat pani Teresa chętnie korzysta z zaproszeń, na których może podzielić się swoim doświadczeniem. Na spotkaniu z nami przedstawiła bajkę pt. „O Wiewiórce Łupiskórce” oraz kilka dialogów z innych bajek. Nasze dzieci miały okazję założyć maski, manipulować kukiełkami, jawajkami oraz pacynkami, które przywiozła ze sobą pani Teresa.

wychowawcy

Godło Polski

ZOBACZ


Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Ważne strony