Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Tadeusza Kościuszki w Ryczowie

8. Uroczystość odsłonięcia muralu

Utworzono dnia 19.10.2018, 21:46

 

            Kościuszko na szkolnych murach

        18 października 2018 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ryczowie dokonano odsłonięcia muralu patriotycznego. Rysunek Tadeusza Kościuszki na sali gimnastycznej odsłonili: pan Mariusz Krystian, wójt gminy Spytkowice, dyrektor szkoły i dwie uczennice, autorki projektu. Patriotyczna uroczystość Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ryczowie jest kolejnym działaniem na uczczenie 100-lecia niepodległości. 

        We wrześniu roku szk. 2018/19 dyrektor ZSP w Ryczowie ogłosił konkurs na wykonanie muralu z patronem szkoły. Do eliminacji zgłoszono 24 prace. Decyzją jury wygrał projekt dwóch dziewcząt: Julii Fliśnik, ucz. kl. III Gimnazjum i Klaudii Piętak z kl. V Szkoły Podstawowej w Ryczowie. Malowidło na ścianie sali gimnastycznej powstało dzięki wsparciu finansowemu wójta Gminy Spytkowice. Uroczystość uświetnili rotmistrz Jakub Czekaj i wachmistrz Mirosław Rejdych  z Kawalerii Ochotniczej w barwach 8 Pułku Ułanów ks. Józefa Poniatowskiego.

 Dyrektor szkoły powiedziała do zgromadzonych: rodziców, uczniów, nauczycieli:

 - „Kim i czem był Kościuszko” - pytał, na początku XX wieku, Tadeusz Korzon w tytule swojego dzieła. Pomimo upływu lat i powstania wielu cennych publikacji na temat przywódcy Insurekcji, nadal na nowo odkrywamy tę wybitną postać. Jego wyjątkowość sprawia, że ponad tysiąc ulic i placów w Polsce nosi jego imię; zasłużył sobie, by znajdować się, obok Jeffersona, Lincolna czy Waszyngtona, we wspaniałym poczcie amerykańskich bohaterów narodowych. Dla nas tu zgromadzonych Tadeusz Kościuszko jest przede wszystkim Patronem Szkoły, bohaterem dwóch narodów: polskiego i amerykańskiego.  Na wielką scenę dziejów naszej Ojczyzny wkroczył on jako wszechstronnie wykształcony absolwent Szkoły Rycerskiej, ówczesnej kuźni elit wojskowych oraz jako bohater wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Jego wiedza, doświadczenie oraz  oddanie sprawie wolności zyskały mu za oceanem ogromną wdzięczność i szacunek. Tomasz Jefferson, trzeci prezydent Stanów Zjednoczonych, napisał o nim: Był najczystszym synem wolności, jakiego poznałem (...), i to wolności dla wszystkich, a nie tylko dla nielicznych i bogatych. W naszej polskiej rzeczywistości, podczas insurekcji odziany w prostą sukmanę, zwycięzca spod Racławic, zagrzewał do szlachtę, mieszczan i chłopów. Był to przełomowy moment naszej historii. To wtedy, pod buławą Naczelnika Kościuszki, w walce o wspólną Ojczyznę oraz o ideały wolności i społecznej solidarności, narodził się nowoczesny naród polski. 

        Cieszę się, że nasz Patron wyszedł ze szkoły. Patrzy teraz na nas tu obecnych, na Pałac z gen. Piaseckim i na Ryczów. Autorki projektu ułatwiły Tadeuszowi Kościuszce to zadanie i uczyniły go jeszcze bliższym uczniom. Julka Fliśnik umieściła w stroju Kościuszki logo szkoły, a Klaudia Piętak zamknęła Naczelnika w książce, symbolu uczniowskiej pracy. Niech Tadeusz Kościuszko pokazuje wszystkim uczniom, że dziś kochać Ojczyznę to rozwijać swoje talenty i możliwości, przykładać się do nauki, uczciwie pracować, szanować swój dom, miejsce zamieszkania i innych ludzi. Dziękuję Panu Mariuszowi Krystianowi, wójtowi gminy za impuls zagospodarowania tej ściany i za sfinansowanie wykonania muralu. Dziękuję Pani Marcie Tarabule za dwudniowe patriotyczne warsztaty pt. Oficerowie i dżentelmeni w pałacu dla naszych uczniów.

Dorota Fryc-Piętak  

Godło Polski

ZOBACZ


Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Ważne strony