Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Tadeusza Kościuszki w Ryczowie

3. O rejsie dla Niepodległej

Utworzono dnia 20.09.2018, 21:47

         Spotkanie z panem Jakubem Burzyńskim uczestnikiem rejsu Daru Młodzieży na stulecie odzyskania Niepodległości

          20 maja 2018 roku legendarny żaglowiec Dar Młodzieży wyruszył z Portu Gdynia, żeby opłynąć świat w ramach Rejsu Niepodległości.  Ta data nie była przypadkowa, pomysłodawcy chcieli w ten sposób uczcić stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

             Żaglowiec w trakcie rejsu odwiedza 22 porty zlokalizowane w 18 krajach. Na trasie Daru Młodzieży ważnym punktem będą obchody Światowych Dni Młodzieży zaplanowane na styczeń 2019 r. w Panamie. Na każdym kolejnym przystanku odbywają się wydarzenia związane z promocją naszego kraju oraz odzyskania przez Polskę niepodległości. Załogę Daru Młodzieży tworzy również młodzież  – laureaci konkursu oraz uczniowie i studenci szkół morskich, łącznie prawie 1 000 osób. Rejs ten nawiązuje symbolicznie do historycznego rejsu Daru Pomorza, który opłynął świat w latach 1934-1935.Organizatorami wyprawy są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademia Morska w Gdyni, a także Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. 

           19 września br. naszą szkołę w Ryczowie odwiedził uczestnik tego rejsu, pan Jakub Burzyński, student Akademii Morskiej w Gdyni. Uczniowie wielu klas z zainteresowaniem wysłuchali i obejrzeli relację z jego pobytu na Darze Młodzieży. Dowiedzieli się nie tylko o idei wyprawy, jej trasie i czasie trwania, ale również mogli obejrzeć wiele filmowych relacji z codziennych zajęć na statku. Dzięki opowieściom pana Jakuba opłynęli Afrykę, zaczynając od Teneryfy, przez Dakar w Senegalu do Kapsztadu w RPA – tam bowiem kończył się etap, w którym brał udział nasz gość. Każdy portowy przystanek był okazją nie tylko do promowania Polski, ale również poznawania innych narodów, kultur,  zawierania znajomości i wspólnego spędzania czasu. Duże wrażenie pozostawiła relacja z meczu piłkarskiego rozegranego w Dakarze między rejsową reprezentacją Polski a młodymi zawodnikami z Senegalu.

             Na zakończenie spotkania uczniowie chętnie zadawali pytania związane z rejsem, a także cieszyli się z otrzymanej pamiątki pochodzącej z Daru Młodzieży – fragmentu żagla.  Pan Jakub zachęcał młodych słuchaczy do odwagi, by mieć marzenia i je realizować. Wyprawa stworzyła  także możliwości, aby przekonać się o słuszności słów,   jakie do młodych żeglarzy wypływających w rejs wypowiedział 20 maja emerytowany kapitan żeglugi morskiej Zbigniew Sulatycki: „Możecie się różnić, ale na statku jesteście razem, w ojczyźnie jesteśmy wszyscy razem. Kochajmy się i szanujmy!” To przecież najlepszy sposób na świętowanie Niepodległości!

Godło Polski

ZOBACZ


Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Ważne strony