Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Tadeusza Kościuszki w Ryczowie

Sukces w turnieju chemicznym

Utworzono dnia 03.06.2024

120. Sukces w turnieju chemicznym

Utworzono dnia 03.06.2024, 21:52

Sukces w turnieju chemicznym   

        Tarnowski konkurs chemiczny jest organizowany przez Katedrę Chemii Akademii Tarnowskiej. W tym roku odbyła się już V edycja tego turnieju. W konkursie brali udział uczniowie z dwóch województw - małopolskiego i podkarpackiego. Składał się on z trzech etapów - pierwszy (właściwie - etap 0), test jednokrotnego wyboru, odbywał się w szkole, a kolejne dwa - w murach akademii. Drugi etap (określany jako etap I) zawierał test wielokrotnego wyboru, a ostatni składał się z dwóch części - teoretycznej i praktycznej. Ostatecznie wszyscy uczestnicy finału spotkali się po raz ostatni na gali finałowej 20 maja 2024 roku. Wtedy właśnie dowiedzieliśmy się, że do konkursu przystąpiło prawie 250 osób z 59 szkół - niektórych oddalonych ponad 100 km od Tarnowa - taką szkołą była ryczowska.

            Kwalifikację do etapu I miałam zagwarantowaną - byłam jedyną uczestniczką etapu 0 z naszej szkoły, a do Tarnowa mogło pojechać 10 uczniów. Pomimo tego napisałam arkusz, po czym ponownie powtarzałam zagadnienia. W końcu do dwóch pierwszych etapów obowiązywał ten sam zakres materiału - oprócz części podstawy programowej z chemii obowiązywała także promieniotwórczość.

            I etap odbył się w budynku Akademii Tarnowskiej (konkretnie w budynku C) w dniu 18 marca 2024 roku. Pisaliśmy w ogromnej auli. Pomimo wielkości sali, tak naprawdę nie było dużo miejsca - każdy z nas miał mały stoliczek, na którym ledwo zmieścił arkusz i swoje przybory. Siedzieliśmy zaledwie kilkanaście centymetrów od siebie - to wszystko negatywnie wpłynęło na komfort pisania. Sam arkusz wydawał się prosty, choć zawierał wiele niejasności. W niektórych zadaniach wśród zaproponowanych odpowiedzi znalazły się kontrowersyjne i niektórzy uznaliby je za poprawne, podczas gdy inni zakwestionowaliby to. Jednocześnie obie strony miałyby rację - wszystko zależy od punktu widzenia. Problem zaczął się, gdy uczestnicy zaczęli oddawać prace - trzeba było "składać" swój stolik i przepuszczać wychodzących.

            Ostatni etap miał miejsce 15 kwietnia. Dostało się do niego po 16 osób z każdego województwa - w sumie 32 osoby (mające już tytuł finalistów). Do zakresu materiału obowiązującego w poprzednich etapach dodano całość podstawy programowej oraz zagadnienia związane ze stałą i stopniem dysocjacji oraz obliczaniem pH. Na początku napisaliśmy test wiedzy - sala była mniejsza, ale mieliśmy dużo więcej miejsca. Arkusz okazał się całkiem łatwy. Nadeszło także coś, na co większość czekała - część praktyczna. Na początku zostaliśmy zapoznani z zasadami BHP, po czym przystąpiliśmy do wykonywania doświadczeń i analizy.

            Ostatni raz na Akademię Tarnowską pojechałam na galę finałową. Ogłoszenie wyników było poprzedzone podziękowaniami, wykładem oraz krótkim pokazem doświadczeń dotyczących fotochemii. Nastąpił ten długo (bo aż ponad miesiąc) wyczekiwany moment - okazało się, że zostałam laureatką i zajęłam II miejsce! Organizatorzy zapraszali do udziału w przyszłym roku, a więc i ja zachęcam następne roczniki. Konkurs jest naprawdę wyjątkowym przeżyciem, które może wzbogacić uczestników o doświadczenie laboratoryjne.

         Zachęcam moich młodszych kolegów i koleżanki, by w przyszłym roku odkrywali i rozwijali swoje chemiczne zainteresowania. Powodzenia!

Milena Czyszczoń

 

Godło Polski

ZOBACZ


Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2025
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
24 25 26 27 28 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Imieniny

Ważne strony

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 698

W poprzednim tygodniu: 939

W tym miesiącu: 3568

W poprzednim miesiącu: 2969

Wszystkich: 216805