Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Tadeusza Kościuszki w Ryczowie

101. Orszak Dziejów 2024

Utworzono dnia 15.04.2024, 18:44



„Dar i dziedzictwo”

Drugi Orszak Dziejów

 

Wszystko wskazuje na wielką potrzebę wołania o szacunek dla dziejów narodowych, dla trudów pokoleń, które minęły (bł. Stefan Wyszyński, 1964)
 

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ryczowie po raz drugi włączył się w organizację Orszaku Dziejów. Inicjatorem ogólnopolskiego wydarzenia jest Fundacja Orszak Dziejów, która wspólnie z naszą placówką realizuje następujące cele: 

 

Wzbudzamy dumę z osiągnięć naszych Przodków!
Wydobywamy z zapomnienia wspaniałe postacie z historii Polski!
Oddajemy cześć naszym wybitnym przodkom!
Pokazujemy wyjątkowe wzorce do naśladowania!
Przedstawiamy znaczenie Polaków w dziejach Europy i świata!
Budujemy wspólnotę Polaków wiernych dziedzictwu naszych ojców!
Uczymy dzieci historii przez teatr i zabawę!

 

W tym roku naszym Orszakiem Dziejów podkreśliliśmy 1058. rocznicę chrztu Polski. W  porozumieniu z Fundacją Orszak Dziejów akcentowaliśmy Jadwigę Zamoyską i Władysława Zamoyskiego. Jadwiga Zamoyska była prekursorką szkół dla dziewcząt, założycielką Szkoły Domowej Pracy Kobiet. Przedstawiła system wychowawczy dziewcząt, oparty na trzech filarach - pracy umysłowej, fizycznej i duchowej. Jest autorką książek „O wychowaniu”, „O pracy”, „O miłości Ojczyzny”. Natomiast jej syn Władysław Zamoyski zapisał się w historii jako fundator Zakładów Kórnickich, założyciel Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” i właściciel Tatr w 1924 roku.  Władysław Zamoyski cały wspomniany majątek: dobra kórnickie i zakopiańskie przekazał Ojczyźnie. Stąd hasło tegorocznego Orszaku „ Dar i dziedzictwo”.

W naszym Orszaku idą ważne osobistości, które także ofiarowały Ojczyźnie swoje talenty, pracę, wysiłek, a nade wszystko życie. Najbardziej związane ze Szkołą Podstawową w Ryczowie to Tadeusz Kościuszko, nasz patron, bohater Polski i Stanów Zjednoczonych. W tym roku wspominamy 230. rocznicę insurekcji kościuszkowskiej i gen. Zygmunt Piasecki, ostatni właściciel majątku Ryczów, kawalerzysta, wsławiony w bitwie pod Cycowem, odznaczony trzema orderami Virtuti Militari. W bieżącym roku mija 70 rocznica jego śmierci.

W ryczowskim Orszaku Dziejów szliśmy w porządku chronologicznym. Prowadzili nas Mieszko I i Dobrawa Przemyślidka, księżniczka czeska, z darem chrztu i chrześcijaństwa. Kolejna postać to Święta Kinga - córka króla Węgier i żona Bolesława Wstydliwego, w 1251 roku przywiozła do Polski – dar - górników solnych, jest patronką Bochni i Wieliczki.

Z czasu Jagiellonów wędrowali z nami: Jan Długosz – z darem myśli pedagogicznej, wychowawca synów króla Kazimierza Jagiellończyka i kronikarz. W 1470 roku skończył dwunasty tom dzieła pt. „Roczniki czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego”. Kolejno Zygmunt Stary – król Polski, z Boną Sforzą, żoną Włoszką, która wpłynęła na rozwój polskiej sztuki, mody i kuchni, przywożąc do Polski dar – włoszczyznę oraz Jan Kochanowski, ojciec literatury polskiej z dziedzictwem jego  wierszy, dramatów, trenów, pieśni, fraszek.

Z czasów królów elekcyjnych i zaborów wyróżniliśmy: Stefana Batorego, króla Polski, zwycięzcę spod Pskowa, który wzmocnił i wyposażył polskie wojsko, założył w Wilnie Akademię Wileńską. W parze z królem szedł Ks. Piotr Skarga, wykładowca, rektor Akademii Wileńskiej, autor „Żywotów Świętych Polskich” oraz słynnych „Kazań Sejmowych”.  Obok tych bohaterów stanął Jan Matejko, najwybitniejszy polski malarz historyczny, autor ponad 300 obrazów m.in. „Bitwy pod Grunwaldem”. Jego obrazy są darem i dziedzictwem dla Polaków, uczyły historii i podnosiły na duchu w czasie zaborów. Do tego czasu historycznego zaprosiliśmy także dwie wyjątkowe kobiety:  Izabelę Czartoryską – znaną arystokratkę i mecenaskę sztuki oraz Marię Konopnicką – pisarkę, autorkę Roty, wierszy dla dzieci oraz bajek, m.in. opowieści „O sierotce Marysi i Krasnoludkach”. 

Z okresu II wojny światowej szli z nami w Orszaku Stanisława Leszczyńska – położna z Auschwitz, która pomagała rodzącym kobietom przyjmując na świat w obozie ponad 3000 noworodków oraz Miś Wojtek, niedźwiedź brunatny, kapral 2. Korpusu Polskiego Armii Generała Andersa noszący skrzynki z amunicją podczas walk o Monte Cassino.

Orszak Dziejów zamknął Błogosławiony Stefan Wyszyński –  Prymas Tysiąclecia, pomysłodawca Społecznej Krucjaty Miłości, ślubów jasnogórskich, obchodów Millenium Chrztu.

Ks. Adam Ogiegło, proboszcz parafii w Ryczowie podkreślił, że chrzest Mieszka I w 966 roku zapoczątkował nie tylko proces chrystianizacji i budowy struktur kościelnych na ziemiach polskich, ale jest także najważniejszym wydarzeniem w całych dziejach państwa i narodu polskiego. Wydarzenie to miało przełomowe znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe.

Z powodu niekorzystnej pogody odbyliśmy pochód orszakowy w budynku szkoły. Tego dnia obchodziliśmy również Dzień Dobra, przygotowany przez wolontariat szkolny. Każdy uczeń poczęstował się słodkościami i motywującymi cytatami, np. Dobrze, że jesteś, Bez Ciebie, to nie to samo, Uwierz w siebie! Ta inicjatywa to także docenienie pięknego udziału w Drugim Orszaku Dziejów.

Wszystkie zespoły klasowe postarały się, aby jak najlepiej przedstawić postać orszakową. Byłam pod wrażeniem pracy, pomysłowości i kunsztu w prezentowaniu swoich bohaterów. Dziękuję wychowankom, uczniom, wychowawcom, nauczycielom i rodzicom za zaangażowanie i pomoc. Wspólnie stworzyliśmy tę piękną uroczystość!  

Dorota Fryc-Piętak

Godło Polski

ZOBACZ


Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Ważne strony