Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Tadeusza Kościuszki w Ryczowie

59. Konkurs "Żywe obrazy" - WRĘCZENIE NAGRÓD

Utworzono dnia 17.01.2024, 21:02

 


Matejko w Żywych obrazach

Najwybitniejszy polski artysta

         Od 12 lat Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ryczowie organizuje konkurs Żywe  obrazy, a w  połowie stycznia zakończyliśmy 5. edycję powiatowego konkursu Malarskie foto d’Ramy Od 2019 roku bowiem nasze eliminacje przyjęły formę fotograficzną, co pozwoliło na rozszerzenie zasięgu konkursu, a uczestnikom dało możliwość realizacji pracy w dowolnym miejscu, także w plenerze. Ta formuła przyjęła się bardzo dobrze w czasie pandemii.  Nasze artystyczne eliminacje nie tylko wyróżniają szkołę, ale wpisują się w realizację podstawy programowej z plastyki, poszerzają ją, a nade wszystko rozbudzają różnorodne zainteresowania uczniów. 

        W roku szk. 2023/24 do utrwalenia na kliszy został wybrany wyjątkowy artysta - Jan Matejko. W 2023 r. przypadły aż dwie ważne rocznice związane z tym polskim malarzem: 185. rocznica urodzin oraz 130. rocznica śmierci Jana Matejki.

        Jan Matejko najwybitniejszy polski malarz historyczny (…) pozostawił polskiemu narodowi ogrom wybitnych dzieł prezentujących najważniejsze wydarzenia w historii naszego kraju. Pragnąc wpisać się w obchody uchwalonego przez Senat RP roku Jana Matejki oraz w dowód uznania dla misji wielkiego rodaka i patrioty, pragniemy przypomnieć i ożywić jego dzieła i zaprezentować je w nowych, artystycznych interpretacjach – można przeczytać w regulaminie wydarzenia.   

        Konkurs pod hasłem przewodnim: MATEJKO ogłoszono w połowie września 2023 r., zakończył się 15 stycznia 2024 r. rozdaniem nagród i wyróżnień. Patronat honorowy nad konkursem objęła pani Marta Tarabuła, wnuczka gen. Zygmunta Piaseckiego, historyk sztuki i filmu, właścicielka Galerii "Zderzak" w Krakowie oraz pan Mariusz Krystian, Poseł na Sejm RP, X kadencji. Jak czytamy w regulaminie cele konkursu to: propagowanie kultury wśród dzieci i młodzieży szkolnej, rozwijanie zainteresowania polską sztuką poprzez jej doświadczanie i przeżywanie, odkrywanie tajników historii poprzez przywołanie ważnych wydarzeń, bitew, postaci, losów żołnierzy i cywilów oraz osobiste rozważenie faktów i zjawisk historycznych, propagowanie postaw patriotycznych wśród uczniów, uczczenie pamięci tysięcy anonimowych obrońców naszej ojczyzny, promowanie uczniów kreatywnych, utalentowanych i zaangażowanych, rozwijanie umiejętności pracy w grupie, współdziałania i współodpowiedzialności za realizację projektu.

Radość pedagogów  

        Do konkursu przesłano 33 prace, uczestników było około 60 z klas IV-VIII szkół podstawowych z terenu powiatu. Prace były oceniane w dwóch kategoriach fotograficznych: „Przedstawienie jednopostaciowe”, (indywidualne) i „Przedstawienie wielopostaciowe”.

        Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 31 uczniów, którzy zrealizowali 23 obrazy (w tym 1 nieregulaminowy). Wśród prac było 20 obrazów jednopostaciowych i 3 wielopostaciowe. Wielkie podziękowania należą się pani Katarzynie Bochyńskiej-Byrskiej za pomoc w przygotowaniu ryczowskich dzieci do konkursu, za interpretację obrazów Matejki, w rozumieniu malarstwa, dobór i wykonanie rekwizytów do przedstawienia obrazu oraz utrwalenie obrazu na zdjęciach. Pięcioro uczniów zakwalifikowało się do etapu powiatowego w kategorii - obrazy jednopostaciowe, tj. Kuba Paletko w obrazie "Mieszko I", Mikołaj Witek w obrazie "Autoportret", Wiktoria Kornaś w obrazie " "Portret córki Beaty z kanarkiem", Kamil Przewoźniak w obrazie "Stefan Batory" i Paweł Korbiel w obrazie "Portret syna Jerzego na koniu". Natomiast w drugiej kategorii – obrazy wielopostaciowe do etapu  powiatowego przeszli: Kinga Woźniak, Szymon Ścigaj, Michał Kubas, Marta Lelek w obrazie "Portret czworga dzieci artysty", Milena Jędra, Lena Sołtys, Justyna Wieczorek w obrazie "Portret trojga dzieci artysty", Filip Janik, Laura Michalska, Patryk Sikora, Wiktor Kłeczek w obrazie "Portret Franciszka Matejki z trojgiem dzieci".

        Emocje wzbudzała ocena jury w etapie powiatowym. Wyniki prac komisji oceniającej przedstawiają się następująco:

W kategorii obrazy jednopostaciowe:

I miejsce
Milena Dyduch ze Szkoły Podstawowej w Sosnowicach w obrazie „Portret Marii Pusłowskiej”

II miejsce
Hanna Bałys z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bachowicach w obrazie „Portret Marii Matejko”

 

III miejsce (ex aequo)

Amelia Konicka ze Szkoły Podstawowej im. Antoniego Kucharczyka w Paszkówce w obrazie „Portret Wiktorii Kosińskiej – żony komisarza krakowskiego”
oraz
Wiktoria Kornaś z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ryczowie w obrazie  "Portret córki Beaty z kanarkiem"

Wyróżnienia:

Paweł Korbiel z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ryczowie w obrazie "Portret syna Jerzego na koniu"

Bartłomiej Kowal ze Szkoły Podstawowej im. Antoniego Kucharczyka w Paszkówce w obrazie „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”

Antoni Luzar ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Łączanach w obrazie „Mały Sokalski”

 

W kategorii obrazy wielopostaciowe:

I miejsce
Tadeusz Lempart, Milena Bołbot ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Wadowicach w obrazie „Wniebowstąpienie” opiekun: Anna Janik-Lempart”

 

II miejsce (ex aequo)
Izabela Tomczyk, Amelia Seruga, Małgorzata Wójciak – Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Wysokiej w obrazie „Otrucie królowej Bony” opiekun Aneta Kołodziejczyk
oraz
Milena Jędra, Lena Sołtys, Justyna Wieczorek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ryczowie w obrazie "Portret trojga dzieci artysty"

 

III miejsce

Nadia Jędrocha, Sylwia Mostowik, Kamila Wadowska  ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Łączanach w obrazie „Portret trojga dzieci artysty”

Gratulujemy zarówno zwycięzcom, jak i wszystkim uczestnikom  naszych artystycznych zmagań! Efektem naszych wspólnych działań jest poznawanie sztuki Matejki i radość pedagogów z interpretacji uczniów.  

Dziękujemy Panu Posłowi Mariuszowi Krystianowi za wieloletnią życzliwość przy organizacji tego konkursu i sfinansowanie nagród. Pani Katarzynie Bochyńskiej-Byrskiej za profesjonalizm i wiele pracy w tworzeniu naszych artystycznych zmagań. 

Dorota Fryc-Piętak 

Godło Polski

ZOBACZ


Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Ważne strony