Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Tadeusza Kościuszki w Ryczowie

61. W izbie regionalnej w Ryczowie

Utworzono dnia 23.06.2022, 09:24

 

W Izbie Regionalnej w Ryczowie

        20 czerwca 2022 r. z pewnością na długo pozostanie w pamięci ukraińskich uczniów z naszej gminy, goszczonych w tym dniu przez gospodynie z Izby Regionalnej w Ryczowie oraz przedstawicielki miejscowego koła gospodyń wiejskich.

        Na progu gościnnej izby powitały nas odświętnie ubrane mieszkanki Ryczowa, które "żółwikiem"  zaprosiły każdego z uczestników do niesamowitego wnętrza, przenoszącego niemal dosłownie w czasie. Każdy kąt w pomieszczeniu wypełniały meble,  m. in.  kołyski, stare szafy i toaletki, maszyny rolnicze, urządzenia, bez których nie obyła się wówczas żadna z gospodyń: żelazka z duszą, maselnice, ale i już te z bliższych nam czasów jak maszynki do mięsa. Ściany zdobione obrazami świętych, pamiątkami, wywoływały wspomnienia domów dziadków w Ukrainie, a wiele sprzętów (jak się dowiedzieliśmy z rozmów) do dziś "gości" w domach i wciąż służy starszemu pokoleniu.

        Opowieści z dawnych lat i rozmowy z młodym pokoleniem okrasił posiłek przygotowany z iście staropolską gościnnością, a domowe ciasta zapełniały cały stół. Śpiewy i tradycyjne ludowe zabawy, łącznie z zabawą w "Mam chusteczkę haftowaną", zwieńczyły jakże miłe i wzruszające spotkanie, a wspólne zdjęcia, na których uczniowie wcielili się w role gospodarzy, sprawiły wiele radości i wprawiły w świetny humor. W dowód przyjaźni i polskiej gościnności ukraińskie dzieci otrzymały paczki z własnoręcznie przygotowanymi upominkami w postaci maskotek zajączków i aniołków, które goście zabrali ze sobą do tymczasowych domów, ale i do tych, do których wracają...

        Trwałym śladem pozostaną po tej wizycie wpisy w księdze pamiątkowej wdzięcznej grupy uczniów z Ukrainy, dla których gospodynie ukazały w pełni swe szczere i hojne serca.

Opiekunowie

ZOBACZ

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2023
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Ważne strony