13. Warsztaty pszczelarskie
WARSZTATY PSZCZELARSKIE
W poniedziałek, 24 lutego, odwiedziła nas pani Katarzyna Kocemba, nauczyciel z zawodu, a pszczelarz z zamiłowania. Pani Kasia ma swoją pasiekę i o pszczołach wie prawie wszystko.
Na początku zajęć przedstawiła uczniom historię odkrycia miodu, jako słodkiej i zdrowej przekąski, wyjaśniła dzieciom, czym różni się osa od pszczoły. Opowiadała o tym, jak powstaje miód i z czego się go otrzymuje. Pokazała różne rodzaje miodu, które różnią się kolorem, smakiem i zapachem oraz znaczeniem dla naszego zdrowia.
Z fascynacją opowiadała o życiu i zwyczajach pszczół, o tym jak zbierają pyłek, czym się żywią, co produkują, jak spędzają zimę. Uczniowie wzbogacili wiedzę na temat rodziny pszczelej, która składa się z matki królowej, pszczół robotnic i trutni. Dowiedzieli się, jak bardzo są to pracowite owady i jak ważne jest ich znaczenie w przyrodzie. Miały możliwość obserwacji przyrządów pszczelarza między innymi: ramki, dłuta i dymki zwanej podkurzaczem, która służy do odymiania pszczół w czasie wybierania miodu. Zwróciła również uwagę uczniom na odpowiedzialną pracę pszczelarza. Na koniec każdy wykonał świecę z wosku pszczelego i posmakował pysznego miodu.